TARGI POLIGRAFICZNE W POLSCE – HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Targi poligraficzne w Polsce mają swoją historię. Związana jest ona głównie z Międzynarodowymi Targami w Poznaniu. W zamierzchłych czasach ta (organizowana od 1921 roku) impreza była swego rodzaju oknem na świat, pozwalającym zapoznać się z rozwojem techniki oraz nowymi produktami z różnych dziedzin. Wśród nich była też poligrafia. Kiedy w 1973 roku targi w Poznaniu uległy reorganizacji i podziałowi na dwa wydarzenia (czerwcowe i wrześniowe), targi Poligrafia były już ich stałym punktem, który przyciągał wielu ludzi zainteresowanych tematem. W tamtych czasach wystawa ta nie miała zbyt wielkiej konkurencji.

Pomimo przemian w Polsce, jak i w samej formule MTP, poligrafia pozostała obecna w Poznaniu, wciąż przyciągając wielu ludzi. Oprócz samych targów, na terenie MTP miały miejsce też inne wydarzenia związane z poligrafią, takie jak chociażby kongres Art of Color, który miał miejsce w listopadzie 2017 i poruszał zagadnienia związane z nowymi, innowacyjnymi technikami druku. W 2018 roku będzie miała tam miejsce wystawa 4 Print Week, która odbędzie się na początku października.

Nie tylko targi w Poznaniu były i są ważne dla polskiej branży poligraficznej. Pomimo mniej bogatej i długiej historii ważnym wydarzeniem są również targi RemaDays. Po raz pierwszy odbyły się one w 2005 roku, zaś w lutym 2018 można było wziąć udział w ich czternastej edycji. Przyciągnęła ona 20 800 zwiedzających (pochodzących z 52 państw), którzy mogli zobaczyć, to co do zaprezentowania miało 811 z branży poligraficznej czy reklamowej. Jak dotąd każda edycja targów RemaDays przeciągała więcej zwiedzających niż poprzednia, prawdopodobnym jest więc, że tendencja ta zostanie utrzymana podczas kolejnego wydarzenia z tego cyklu, które odbędzie się w roku 2019.

Oczywiście nie są to wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z poligrafią, które mają miejsce w Polsce. Jeśli jednak ktoś chciałby wybrać się tylko na te najważniejsze – jego uwaga powinna być przede wszystkim skierowana na targi RemaDays lub na wydarzenia mające miejsce w Poznaniu.